Zosia samosia

Edukator zdrowotny, opiekun medyczny, asystent, można powiedzieć iniekcyjny i tym podobne zawody mają się pojawić albo już funkcjonują. Zdania w sprawie słuszności ich funkcjonowania podzielone są tak jak sympatie polityczne. Jedni widzą w tym zagrożenie dla pozycji naszego zawodu, inni czekają na chwile oddechu, po cichu mając nadzieję, że nic im w gardle nie stanie.

Gdzie leży prawda? Tam, gdzie zawsze, czyli nic nie wiem, nie widziałem. To jak odpowiedź na pytanie przełożonego, kto zostawił ten kabelek na blacie. Pewnie nocna zmiana. Leżał tu już wczoraj. To nie wiem. Pacjent mnie woła. Krzyk o ograniczaniu samodzielności jest trochę podobny do tego z obrazu Edwarda Muncha. Od lat wiemy, że robota jest nie do przerobienia, więc może dobrze oddać komuś te grabie. Wszak pieniędzmi się nie dzielimy, a śmiem wątpić, że ustalając płace dla personelu pielęgniarskiego ktoś szczególnie interesuje się kompetencjami. I tu leży pies. Oby długo jeszcze nie był pogrzebany.

Dzieląc się kompetencjami, nie oddajemy w końcu swojego doświadczenia. To nie Kosmiczny Mecz, a przyszli edukatorzy, iniektorzy i tak dalej to nie kolorowe stwory. Skupmy się raczej na wymuszeniu systemowego pomysłu na wykorzystanie wysokospecjalistycznych kompetencji, które już na papierze (właśnie na papierze często) posiadamy. Oddawajmy czynności prostsze, a z worka talentów wyciągajmy te, do których wiele lat szkolimy się pilnie lub przynajmniej szkolimy. Nieustannie. Tuwim miał już jedną taką Zosię, która wszystko sama.

Obawy mam lekkie, że kurczowe trzymanie wszystkich kompetencji wcale nie wzmocni naszej pozycji. Raczej mądrze powinniśmy walczyć o to, co pielęgniarka i pielęgniarz może faktycznie wykonywać, odciążając przy okazji lekarzy. Żeby Zosia później nie płakała, że pensje zostają na tym samym poziomie, wraz z mnóstwem kompetencji i obowiązków, których w wielu miejscach jest i tak zbyt dużo. Wtedy Zosia co powie? Znów wszystko sama?

Poleć w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *