Przemówienie Ministra

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Proszę Państwa!

Dziś, na tym posiedzeniu Sejmu pochylamy się nad polskim pielęgniarstwem. Dziś, kiedy zażegnaliśmy wiele problemów, które długo były zamiatane pod dywan mamy za zadanie wyznaczyć nowe ścieżki. Nie będę wracał do zamierzchłych czasów, do lat dziewięćdziesiątych, gdy wiele problemów miało swoją genezę.

Czy możecie sobie Państwo wyobrazić, że w naszym kraju mieliśmy 5,4 pielęgniarki na 1000 mieszkańców? Dziś to 16,7 tak jak Norwegia wiele lat temu. Choć nasi poprzednicy podjęli wiele niepopularnych decyzji to spowodowały one kluczowe zmiany w ochronie zdrowia. Współczynnik pielęgniarski na 1000 mieszkańców to jedno. Nie można zapominać, że osiągnięty wzrost PKB na ochronę zdrowia także się do tego przyczynił. Dziś, w 2049 roku to nie do pomyślenia. Choć osiągnęliśmy 18%, to jest to temat do dalszej dyskusji.

Udało się uporządkować system kształcenia personelu pielęgniarskiego, dzięki czemu przejął on bardzo wiele kompetencji, które przez lata należały do lekarzy, a które w praktyce często pielęgniarki i pielęgniarze wykonywali. Poprzez racjonalne pomiary jakości opieki udało nam się znaleźć złoty środek w obszarze edukacji, kompetencji i odpowiedniego wynagrodzenia. Wprowadzono system mentoringu, a także klasyfikacji, wyceny i oceny jakości świadczeń pielęgniarskich. Przez lata kolejne rządy nie mogły poradzić sobie z dyrektorską kastą, która nie reprezentowała pacjentów prowadząc podmioty lecznicze, a personel traktowała jak zło koniecznie.

Dziś mamy to dawno za sobą, dzięki mechanizmom konkursowym, nie tylko na szczeblu kierowania placówkami, ale i poszczególnymi oddziałami. W końcu wychodzimy z pokoleniowej przepaści, na którą pracowali politycy na początku XXI wieku. Choć przeżyliśmy załamanie, gdy wprowadzono godne warunki i wynagrodzenia oraz wcześniejszą emeryturę, to jednak mechanizmy zachęcające do wchodzenia do tego zawodu młodych ludzi i powrotu, tych, którzy zrezygnowali pozwoliło przetrwać najgorszy czas.

Dziś nasz kraj może być przykładem dla krajów byłej, tzw. Unii Europejskiej. Dziękuję za uwagę.

Przemówienie Sekretarza Stanu w MZ zostało wygłoszone podczas 19. posiedzenia Sejmu, 14.10.2049 r.

Poleć w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *