Pięć dych

Moja szanowna koleżanka Agata Bryk, która prowadzi bloga Profinurse.pl i była gościem w KM 021: Adaptacja zawodowa w pielęgniarstwie – Profinurse Agata Bryk zadała w mediach społecznościowych luźne pytanie, dlaczego trudniące się sprzątaniem mogą zarabiać pięć dyszek za godzinę, a pielęgniarki raczej nie. Postanowiłem odpowiedzieć w kilku punktach.

Pielęgniarki to siostry, a więc w sumie to rodzeństwo każdego pacjenta – czy ktoś płacił godziwie swojemu rodzeństwu za drobne przysługi? Raczej zachęta polegała na lekkim zastraszeniu, ewentualnie szczodrym rzuceniu piątaka. Osoby sprzątające narażone są na wypadki w pracy takie jak upadek na mokrej podłodze lub upadek z drabiny – pielęgniarki mogą co najwyżej się zakłuć, ale przecież to tylko krew pacjenta – nic co ludzkie przecież nie jest nam obce.

Osoby sprzątające mają do czynienia z detergentami, a pielęgniarki tylko ze stężonymi płynami na jakieś wymyślone przez farmaceutycznych lobbystów patogeny, których nawet nie widać, więc nie wiadomo w ogóle czy istnieją – brud można potwierdzić naukową metodą wzrokową. Czułość testu wynosi 100%. Osoby sprzątające muszą korzystać z jednych grubych rękawic, a pielęgniarki mają do dyspozycji tysiące wygodnych rękawiczek. Do tego w różnych kolorach. Gdzie tu sprawiedliwość?

Pielęgniarki siedzą i piją kawę, której osoby sprzątające nie mają nawet gdzie postawić. Chyba, że na wózku. Siostry kształciły się na uniwersytetach na koszt państwa mając teraz jakieś roszczenia, podczas gdy sprzątania trzeba było nauczyć się samemu, do tego bez obciążania obywateli. Osoby sprzątające ponoszą odpowiedzialność za wszystkich, którzy korzystają z posprzątanych przestrzeni, a pielęgniarki tylko za kilku pacjentów. Co więcej pielęgniarki prowadzą jakieś blogi i podcasty, w których tylko narzekają zamiast wziąć się za poważną pracę w nadgodzinach.

Mam nadzieję, że te kilka argumentów przekona wątpiących.

Poleć w mediach społecznościowych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *