KM 039: Kulisy powstawania książki „W czepku urodzone” – Weronika Nawara
Książka Weroniki Nawary „W czepku urodzone” to na pewno krok milowy w pielęgniarstwie w Polsce. Pielęgniarka napisała książkę o pielęgniarstwie, o swojej pracy, o rzeczywistości, w której tkwi przynajmniej 160 godzin miesiącu.
„W czepku urodzone” to książka, która podzieliła środowisko w kwestii opinii nie tylko o treści, ale o samej Autorce. Wielu osobom spodobało się zwieńczenie wielomiesięcznej pracy Weroniki, innym mniej. Znaleźli się też tacy, którzy nie przeczytali książki, ale ochoczo włączyli się w dyskusję o niej. Co więcej część środowiska odpuściło sobie treść, skupiając się na Autorce. Wiemy w końcu jak bardzo na naszym pielęgniarskim poletku popularne jest ocenianie ludzi, a nie ich osiągnięć (lub też ocenianie ludzi właśnie przez to, że coś osiągnęli).
Sam swoją opinię na temat tej książki przedstawiłem w audycji KM 033: Recenzja książek „Tajemnice pielęgniarek” M. Fijewskiej i „W czepku urodzone” W. Nawary, ale właśnie w nawiązaniu do tego, co zostało napisane powyżej moja recenzja nie ma tu większego znaczenia. Ważne, aby dyskutować o tej ważnej dla środowiska książce, która ukazuje realia naszej pracy po merytorycznym przygotowaniu polegającym – po prostu – na przeczytaniu tego, co się komentuje.
W odcinku 039 rozmawiam z Autorką książki „W czepku urodzone” Weroniką Nawarą, która zdradza mi szczegóły pracy nad książką oraz swoje refleksje na temat jej odbioru w środowisku i miejscu pracy. Niezmiernie cieszy mnie, że pielęgniarskie dyskusje mogą toczyć się na wysokim poziomie, nie tylko jeśli chodzi o medycynę, ale także o kulturę.
W tym odcinku usłyszysz:
– Jak zrodził się pomysł powstania książki?
– Jaka jest historia tytułu i dlaczego brakuje w nim pierwiastka męskiego?
–
Ile trwała praca nad książką?
– Dlaczego osoby wypowiadające się są anonimowe?
– Jak wyglądała redakcja książki?
– Jaki był odbiór książki w środowisku z perspektywy Autorki?
– Jak przebiegały spotkania autorskie?
Słuchaj w: iTunes | Spreaker | RSS | YouTube | Spotify
To, co wspominamy w tym odcinku: